Activitate Ziua Nationala a lecturii-15 februarie 2022

Activitate 24 ianuarie 2022

Expozitie SCOLARA

COLECȚIE DE TOAMNĂ – 2021

Vă prezentam colecția de toamnă 2021 a elevilor din cadrul Liceului Teoretic Peciu Nou.

Autorii acestor lucrări sunt elevi ai  claselor gimnaziale si liceale. Fiecare clasă a contribuit la decorarea școlii prin realizarea si expunerea propriilor lucrări cu tematica  anotimpului toamna. În acest anotimp,noi am studiat obiecte naturale pe care le-am transformat în forme plastice diverse. Elementul de bază a fost frunza. Acest element a fost interpretat în diferite tehnici ca: amprenta, frotajul, fuzionarea, presarea, decorarea, colajul.Lucrările au fost realizate din materiale ca: tempera, acuarele, frunze naturale. Unele lucrări s-au transformat în obiecte decorative, altele în tablouri care prezintă animale compuse doar din frunze. Fiecare elev s-a străduit să învețe  diferite tehnici de lucru ,acestea i-au ajutat  să-și  îmbogățească spiritul ludic.

Prof.  Dogendorf Rodica

Vezi aici – EXPOZITIE DE TOAMNA- lucrarile realizate de către elevi